Restaurantul Panoramic de pe Tâmpa, deținut de omul de afaceri George Copos, a fost sancționat de Garda de Mediu Brașov pentru lipsa documentelor necesare funcționării într-o arie protejată.

Controlul vine după ce accesul auto spre local a fost blocat de Garda Forestieră.

Șeful Gărzii de Mediu Brașov, Mircea Paraschiv, a declarat că unitatea a fost amendată și obligată să intre în legalitate prin obținerea tuturor avizelor și autorizațiilor necesare.

„Având în vedere natura terenului, dar şi regimul special de protecţie, accesul trebuia reglementat printr-o convenţie cu Agenţia Naţională pentru Arii Protejate din cadrul Direcţiei Judeţene de Mediu, Primăria Braşov şi Regia Publică Locală a Pădurilor Kronstadt.

Acest document – prin care ar fi trebuit să fie stabilit numărul de vehicule şi graficul de circulaţie, astfel încât să nu fie afectată zona din punct de vedere al protecţiei mediului şi al turismului – nu a fost obţinut de conducerea restaurantului.

Neavând reglementată activitatea din punct de vedere al legislaţiei de mediu şi având în vedere că nu erau respectate condiţiile impuse de legislaţie pentru activitatea într-o arie protejată, unitatea a fost amendată şi au fost dispuse măsuri de remediere a deficienţelor, respectiv intrarea în legalitate prin obţinerea tuturor documentelor necesare funcţionării”, a declarat acesta, conform bzb.ro.

Autorizația pentru drum, cerută după deschiderea restaurantului

Potrvit Gărzii de Mediu, societatea obținuse în anii trecuți autorizație de construire și o decizie de încadrare pentru lucrările de amenajare. Însă nu și documentele necesare funcționării restaurantului.

Cererea pentru autorizația de mediu privind folosirea drumului de acces a fost depusă abia în 13 mai. Adică la aproximativ 7 luni după inaugurarea localului. Acesta funcționează din octombrie 2025.

Între timp, Garda Forestieră Națională a restricționat circulația auto pe traseul Valea Cetății – Restaurantul Panoramic, precizând că drumul poate fi folosit doar de echipajele de intervenție.

Controverse privind traficul auto prin aria protejată

Scandalul legat de accesul mașinilor pe Tâmpa a generat reacții puternice în comunitatea locală.

Mai multe organizații civice au protestat față de traficul auto prin rezervația naturală. Iar petiția „Fără mașini pe Tâmpa” a strâns peste 6.000 de semnături.

După închiderea drumului, aprovizionarea restaurantului și transportul deșeurilor au început să fie realizate cu telecabina.

George Copos a declarat atunci că ar putea închide atât restaurantul, cât și telecabina.

„Noi putem foarte bine să închidem totul, pentru că încă aducem bani de acasă, și cu asta am terminat”, afirma omul de afaceri pentru HotNews.

Totodată, în spațiul online au apărut și reacții legate de modul în care sunt depozitate deșeurile rezultate din activitatea restaurantului.

Grupul civic „Scut pentru Spații Verzi” susține că pubelele nu ar fi îngrădite conform condițiilor impuse prin avizele de mediu și că acestea ar atrage animalele sălbatice, inclusiv urșii.

Reprezentanții grupului spun că problema nu este legată de închiderea drumului forestier sau de imposibilitatea transportării gunoiului cu telecabina. Ci de faptul că deșeurile nu ar fi depozitate conform angajamentelor asumate de operatorul restaurantului.