Proiectul de lege care abrogă actele normative împotriva legionarismului, fascismului și nazismului a primit aviz pozitiv, culmea, chiar din partea Comisiei pentru Drepturile Omului din Parlament, scrie G4Media.

Proiectul a trecut de comisie cu voturile parlamentarilor PSD, AUR, PIR și ale unor neafiliați.

Proiect pentru anularea legilor antifasciste, trecut de Comisia pentru Drepturile Omului

Proiectul de lege „Lege privind legitimitatea apărării intereselor naționale ale României” a fost depus la Senat de senatorul SOS Dumitru Manea, cunoscut public și sub pseudonimul Miron Manega. Legăturile lui Manea cu mișcarea neo-legionară sunt bine cunoscute în spațiul public. Acesta a lucrat ca ziarist la o publicație considerată fascistă.

Dumitru Manea este și unul dintre cei mai aprigi critici ai Legii Wexler. Aceasta interzice propaganda fascistă și legionară și pedepsește promovarea mișcărilor legionare, folosirea simbolurilor fasciste sau naziste, precum și negarea ori minimalizarea Holocaustului.

Inițiativa propusă de el a fost însoțită de 42 de semnături. Ulterior, opt semnatari s-au retras, iar printre inițiatori au rămas 18 membri SOS, 7 membri POT (la momentul depunerii), 5 parlamentari AUR și 4 neafiliați.

Printre cei care au susținut proiectul legislativ se numără Sorin Lavric de la AUR, cunoscut pentru declarațiile sale critice la adresa romilor și femeilor, și Ana Maria Gavrilă, fondatoarea POT și susținătoare a lui Călin Georgescu, judecat pentru propagandă legionară.

Scopul declarat al proiectului este stabilirea unui cadru juridic care să permită exercitarea libertăților fundamentale de exprimare, conștiință și asociere în scopul promovării intereselor naționale.

Pentru atingerea acestui obiectiv, proiectul propune abrogarea următoarelor legi:

  • O.U.G. nr. 31/2002 – interzice organizațiile, simbolurile și faptele cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob și pedepsește promovarea cultului persoanelor vinovate de crime împotriva umanității.
    • Legea nr. 107/2006 – stabilește cadrul legal pentru pedepsirea manifestărilor extremiste.
    • Legea nr. 217/2015 (Legea anti-legionară) – actualizează legislația anterioară prin introducerea explicită a interdicției asupra simbolurilor și organizațiilor legionare și incriminarea negării Holocaustului în România.
    • Legea nr. 157/2018 (Legea anti-semitism) – stabilește măsuri specifice pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, definește actele antisemite și stabilește pedepse cu închisoarea pentru promovarea acestor idei.
    • Legea nr. 241/2025 – limitează anumite forme de exprimare considerate extremiste sau xenofobe.

Un senator PSD a votat pentru proiect

Proiectul legislativ a ajuns miercuri în discuția Comisiei pentru drepturile omului, egalitate de șanse, culte și minorități și a Comisiei Juridice, care au acordat, în final, aviz pozitiv. Ședința nu a fost înregistrată video.

Comisia este condusă de Mircia Chelaru (AUR), vicepreședinte este Ionel Carp (PSD), iar secretar Istvan-Szilard Tasnadi (UDMR). Din comisie mai fac parte Monica-Cristina Anisie (PNL), George-Cătălin Bochileanu (USR), Rodica Constantinescu (AUR), Rodica Cușnir (PIR), Cătălin Graur (PSD), Maté Kovács (UDMR), Luca Mălăiescu (PSD), Lucian Mărginean (PSD), Olga Onea (PIR), Paul-Ciprian Pintea (neafiliat), Ciprian-Titi Stoica (AUR) și Gheorghe Vela (neafiliat). Conform G4Media, la ședință au lipsit patru membri ai comisiei.

Pentru acordarea avizului pozitiv a votat inclusiv senatorul PSD Ionel Carp, deși face parte dintr-un partid declarat „pro-european”.

„Nu au fost prezenți toți. De la PSD au fost doi membri în comisie și a trecut practic cu voturile PSD, AUR, PIR și neafiliați. PNL s-a abținut, iar USR și UDMR au votat împotrivă. PSD ar trebui să facă ceea ce ar face un partid care se prezintă drept social-democrat și european: să respingă această lege, inclusiv la comisia de raport. Dacă însă trece de comisia de raport, se supune la vot în plen raportul favorabil, ceea ce ar arăta că legea este susținută de o majoritate din Parlament. Și asta ar fi un lucru de-a dreptul rușinos”, a declarat pentru G4Media senatorul USR George-Cătălin Bochileanu.

Faptul că un parlamentar PSD a votat pentru această lege a fost criticat și de ministrul Mediului, Diana Buzoianu, într-o postare pe Facebook.

„PSD tocmai a votat cot la cot cu mișcările extremiste ca oricine să poată promova cultul unor criminali vinovați de genocid, legionarismul, fascismul și să nu existe nicio consecință.

Practic, la dezbaterea și votul pe aviz la acest proiect, au votat favorabil pentru ca legea care interzice promovarea organizațiilor, simbolurilor, materialelor și faptelor cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob și promovarea cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni de genocid, contra umanității și de război să fie abrogată.

Vă dați seama unde am ajuns? Violența extremă adusă la rang de principiu de conducere pentru țara noastră, cu voturile PSD și ale mișcărilor extremiste”, a scris Buzoianu pe Facebook.