Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost pusă într-o situație neobișnuită în timpul conferinței internaționale de securitate, organizată la Tallinn, după ce discuția despre parcursul european al țării a ajuns la tema unei eventuale uniri cu România.

Subiectul a fost deschis de fostul președinte al Estoniei, Toomas Hendrik Ilves. El a făcut o paralelă între Republica Moldova și modelul reunificării Germaniei de Est și de Vest, scrie Digi24.ro.

Acesta a sugerat că Chișinăul ar putea avea „o soluție de tip DDR”. Acesta a întrebat de ce Republica Moldova nu ar putea urma un drum similar.

În răspunsul său, Maia Sandu a afirmat că prioritatea autorităților de la Chișinău rămâne integrarea europeană.

„Avem mai mult sprijin popular pentru integrarea în Uniunea Europeană. Acest lucru a fost demonstrat prin referendum. Continuăm drumul european şi am livrat angajamentele asumate. Dar asta nu înseamnă că nu putem avea un sprijin mai mare pentru unificarea cu România dacă, la un moment dat, moldovenii vor vedea că UE nu se mişcă suficient de repede”, a spus Maia Sandu.

Remarca președintelui Muntenegrului care a provocat reacția Maiei Sandu

Momentul care a atras atenția participanților a venit în timpul intervenției președintelui Muntenegrului, Jakov Milatović, conform Digi24.ro.

„Poate, într-o zi, Maia va deveni preşedinta României”, a afirmat acesta în cadrul panelului de discuții.

Maia Sandu a reacționat imediat:

„Nu este despre asta”.

Liderul de la Podgorica și-a continuat însă ideea și a adăugat că aceasta „ar fi o mare preşedintă, indiferent de ţară”.

Vizită oficială în Estonia

Declarațiile au fost făcute în timpul vizitei de lucru efectuate de Maia Sandu în Estonia. La Tallinn, președinta Republicii Moldova a fost primită de omologul său eston, Alar Karis.

Agenda vizitei include întâlniri cu premierul eston Kristen Michal, președintele Parlamentului, Lauri Hussar, precum și cu ministrul de Externe Margus Tsahkna.