Subiectul construcției Catedralei din Centrul Civic a aprins discuții printre brașoveni încă dinainte de ședința Consiliului Local.
Pe 29 ianuarie, George Scripcaru a făcut o postare pe pagina sa de Facebook în care acuza consilierii opoziției că au votat, în trecut, amendamente legate de PUZ-ul pentru construcția lăcașului de cult.
Cu toate acestea, în comentarii, brașovenii nu au vorbit despre interese de partid, ci despre dorința de a fi consultați cu privire la această construcție.
O PARTE DIN BRAȘOVENI DORESC SĂ FIE CONSULTAȚI CU PRIVIRE LA CONSTRUCȚIA CATEDRALEI
În postarea sa, primarul orașului acuză consilierii USR-FDGR că doresc un referendum cu privire la construcția Catedralei „Înălțarea Domnului” din Centrul Civic, în loc să respecte decizia instanței.
Părerea consilierilor, în schimb, nu este doar una politică. În comentarii, mai mulți brașoveni și-au exprimat susținerea pentru un astfel de demers. Mai mult, unii au oferit și sugestii primarului cu privire la alte construcții de care orașul ar avea nevoie.
„Referendum cer și locuitorii acestui oraș, ca idee!! Lucru pe care îl ignorați.”
„Mă scuzați, de ce ar fi referendumul o problemă?
Brașovul este al brașovenilor, nu al lui Ghiță, nu al lui Scripcaru. Așadar, ce-i greșit că brașovenii pot hotărî dacă vor ori ba catedrala în buricul târgului?
Faceți, domnilor, catedrale, că vă văd tare credincioși, dar nu acolo, că și așa e tare aglomerată zona.”„George Scripcaru, cred că cel mai bine ar fi să întrebați și brașovenii ce vor și să lăsați atitudinea asta de grădiniță. Nu ne interesează ce a făcut X sau Y. Centrul Civic e deja plin de clădiri, avem și o biserică. De ce ne-ar trebui o catedrală?”
BRAȘOVENII CER SPITALE ȘI ȘCOLI
Mai mulți brașoveni și-au exprimat, mai degrabă, susținerea pentru construcția de spitale și școli sau măcar pentru modernizarea celor existente. Ei spun că o catedrală în Centrul Civic nu este ceva de care orașul să aibă nevoie.
„Catedrală? În Centrul Civic?
Un spital în care să se reunească Tractorul, Astra și Mârzescu nu era mai bun? Nu era loc suficient? Umblă brașovenii ca potârnichile de la un spital la altul, în general oameni bătrâni, pensionari… Dar nu vede nimeni spitalul ca o necesitate, tot biserica o văd?!
Avem biserici la fiecare două străzi distanță și, cu toate astea, ne dorim ce? O altă biserică… catedrală chiar!
Nu sunt împotriva religiei, sunt împotriva abuzului religios.”„Nu vrem, domnule, catedrală, mai lăsați-ne cu atâtea biserici. Ne putem ruga liniștiți în suflet oriunde. Faceți un spital județean ultramodern, că în actualele spitale colcăie de gândaci și bacterii. Faceți parcuri, refaceți vechile platforme industriale și transformați-le în zone verzi.”
„Nu ne trebuie catedrală, mai bine spital, ceva pentru brașoveni, un ștrand poate.”
„Nu vrem catedrala în Centrul Civic! De ce nu respectați dorința locuitorilor orașului? De ce nu îi întrebați prin referendum?”
CONSILIERII LOCALI AU APROBAT CONCESIONAREA TERENULUI PENTRU CATEDRALA BRAȘOVULUI
Consilierii USR au încercat să argumenteze nevoia de spații verzi a brașovenilor, mai ales că în zona Centrului Civic nu se află alte parcuri sau zone mari cu spații verzi.
De asemenea, mai mulți consilieri USR au cerut primarului Scripcaru mutarea catedralei. Ei au pus la îndoială și capacitatea asociației de a construi acest lăcaș. Respectiva organizație și-ar fi schimbat conducerea și membrii de-a lungul anilor, potrivit consilierilor USR.
Cu toate acestea, proiectul privind concesionarea terenului către Asociația pentru construirea Catedralei „Înălțarea Domnului” a fost aprobat. Edificiul religios va ocupa o suprafață de 3.765 mp, acoperită în prezent de spațiu verde.
Proiectul a fost aprobat cu 14 voturi „pentru” și 10 abțineri.
