Polițiștii locali au aplicat, în primele trei luni ale anului, aproape 150 de sancțiuni pentru încălcarea regulilor privind circulația și utilizarea transportului public.

Acțiunile au loc după aprobarea proiectului care permite polițiștilor locali să îi însoțească pe controlorii RATBV în timpul verificărilor.

Amenzi de aproape 36.000 de lei în trei luni

Potrivit Poliției Locale Brașov, acțiunile au avut ca scop creșterea siguranței călătorilor și descurajarea comportamentelor care afectează confortul în transportul public.

În perioada ianuarie – martie 2026, polițiștii locali au aplicat 148 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 35.970 de lei.

Printre abaterile constatate s-au numărat:

  • călătoria fără bilet sau abonament
  • consumul de alcool în autobuze
  • oprirea ori parcarea autoturismelor în stațiile RATBV, la mai puțin de 25 de metri de acestea sau pe benzile dedicate transportului public

Au fost verificate și cursele operatorilor de transport rutier care efectuează servicii regulate speciale în municipiu.

Au fost constatate situații în care vehiculele opreau în alte stații decât cele aprobate prin avizele de traseu.

„Acțiunile Poliției Locale Brașov pe această linie au caracter permanent, pentru ca circulația cu mijloacele de transport public să se desfășoare civilizat, în condiții de siguranță, cu respectarea actelor normative incidente”, au transmis reprezentanții instituției.

Polițiștii locali îi însoțesc pe controlorii RATBV

Recent, Consiliul Local Brașov a aprobat proiectul care permite polițiștilor locali să participe la controalele desfășurate în autobuze și troleibuze alături de angajații RATBV.

Măsura a fost adoptată în contextul creșterii numărului de călători fără titlu valabil care refuzau să se legitimeze atunci când erau verificați de controlori.

„Având în vedere creșterea numărului de călători fără titlu valabil, dar și necesitatea asigurării unui control unitar și eficient în mijloacele de transport public, prin proiectul de HCL nr.5868/12.02.2026 s-a prevăzut ca polițiștii locali să poată însoți controlorii operatorului de transport în mijloacele de transport în comun atunci când fac verificări dacă călătorii dețin bilet/card de călătorie valabil”, era menționat în proiect.

Au crescut amenzile pentru abaterile din transportul public

Odată cu aprobarea proiectului au fost majorate și mai multe sancțiuni aplicate în transportul public.

Astfel, călătoria fără bilet sau folosirea cardurilor nominale de către alte persoane poate fi sancționată cu 500 de lei, față de 100 de lei anterior.

Amenzi similare sunt prevăzute și pentru:

  • refuzul prezentării biletului
  • reutilizarea titlurilor validate
  • fumatul
  • aruncarea deșeurilor
  • călătoria în stare de ebrietate

Au fost majorate sancțiunile și pentru șoferii care opresc sau staționează în stațiile și capetele de linie ale autobuzelor RATBV.