În comuna Tărlungeni, pe râul Tărlung, poluarea este la ea acasă. Gunoaiele nu au lipsit niciodată, însă a apărut o altă problemă. Apele uzate de la o firmă din jur sunt deversate în râul Tărlung.

Apă cu spumă, deversată în Tărlung

Un cetățean a sesizat această ilegalitate încă de la finalul lunii aprilie. Ajuns la fața locului, a observat că printr-o țeavă curgea apa uzată, cu spumă, direct în râul Tărlung. Acesta a chemat autoritățile la fața locului, Garda de Mediu, Poliția și altele. Au fost luate probe din apă pentru efectuarea analizelor.

„Poliția Locală mi-a spus că nu aveți ce să le faceți, că sunt în regulă și că nimeni nu le-a făcut nimic”, ne-a transmis Ștefan Giro, cel care a observat ilegalitatea.

Această prezentare necesită JavaScript.

Am fost și noi să vedem care este situația, împreună cu Tiberius Duluman, consilier local în Tărlungeni. Într-o lună pare că nu s-au schimbat prea multe. Apa uzată este în continuare deversată. Doar că acum curgea doar puțin. Poate pentru că firmele nu își începuseră încă activitatea.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by brașovenii.ro (@brasovenii_ro)

Cu toate acestea, spuma încă era, semn că probleme nu au fost remediate.

În apropierea râului Tărlung se află case, iar peștii au de suferit de pe urma acestei poluări. Asta pe lângă mormanele de gunoaie care sunt veșnic pe malurile râului de ani de zile. În plus, râul Tărlung se varsă în Râul Negru, care se varsă în Olt. Așa se poluează apele din România.

Firma, amendată de Garda de Mediu

Reprezentanții Gărzii de Mediu Brașov ne-au spus că firma care deversează apa uzată în râul Tărlung a fost amendată cu 60.000 de lei pentru deversarea neautorizată a apelor industriale.

„Au fost colegii mei, au identificat o deversare de ape industriale, neepurate, neautorizate, de la un operator economic și s-a aplicat o sancțiune de 60.000 de lei. Ieri au fost alți colegi pe râul Tărlung, împreună cu SEGA Brașov, și au luat probe de apă de la un punct de deversare în albie și așteptăm rezultatele analizelor să vedem ce fel de ape sunt și să se poată identifica sursa”, ne-a transmis Cristina Veștemean, comisar și purtător de cuvânt al Gărzii de Mediu Brașov.

Am contactat și Primăria Tărlungeni pentru un punct de vedere, pentru a afla dacă această problemă era cunoscută și de ce nu s-a intervenit mai devreme. Până acum, nu am primit niciun răspuns.

Deversarea apelor uzate și în mare

Deversarea apelor uzate în râuri sau în mare nu este o noutate în România. În luna martie, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a descoperit deversări ilegale în Marea Neagră.

Oficialul a descoperit că firmele de pe plajă din Năvodari deversează apa netratată direct în mare prin niște țevi îngropate în nisip.