După episoadele de furtuni, vijelii și grindină din acest weekend, meteorologii anunță o schimbare semnificativă a vremii, inclusiv în Transilvania, unde răcirea se va resimți în următoarele zile.
Directorul ANM, Elena Mateescu, a declarat la Digi24 că valul de aer rece va afecta mare parte din țară până la mijlocul săptămânii viitoare.
Potrivit acesteia, scăderea temperaturilor va fi evidentă mai ales în sudul și sud-vestul României. Însă vremea rece și instabilă se va extinde la nivel național, scrie HotNews.ro.
„Până mâine seară (duminică, n.r.), la ora 21:00, informarea meteorologică menționează, pe lângă fenomenele de instabilitate, și răcirea accentuată a vremii, care mai ales de mâine, se va observa în special în partea de sud și sud-vest a țării, acolo unde maximele nu vor mai depăși 19-20 de grade. Dacă astăzi am avut în sud-est valori de până la 28 de grade, inclusiv în Capitală, mâine (duminică, n.r.) în București, de pildă, cel mult 15-17 grade, pentru că și în Capitală noaptea care va urma și următoarele zile vor fi caracterizate de o vreme instabilă și răcirea vremii”, a declarat directorul ANM la Digi24.
Și în Transilvania temperaturile rămân scăzute
Meteorologii spun că vremea rece va persista inclusiv în primele zile ale săptămânii viitoare. Maximele vor coborî semnificativ față de valorile din ultimele zile.
În Transilvania, schimbarea va fi resimțită după temperaturile ridicate din weekend și episoadele de instabilitate atmosferică.
„Această răcire va fi de interes și pe parcursul săptămânii viitoare, cel puțin până la mijlocul acesteia, când ecartul maximelor se va situa, în general, între 14 până la 19-20 de grade. Abia din a doua jumătate a săptămânii viitoare este posibil să consemnăm în continuare o vreme în încălzire, cu maxime ce vor atinge din nou pragul unei zile de vară, de 25-26 de grade”, a mai spus Mateescu, conform HotNews.ro.
Cod galben de furtuni în sud-estul țării
În paralel cu răcirea vremii, mai multe zone din sud-est rămân sub avertizări meteo de vreme severă.
Până duminică seara, județele Constanța, Ialomița, Călărași, Ilfov și municipiul București sunt vizate de un cod galben de averse torențiale.
Meteorologii avertizează că în intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă pot ajunge la 20-40 l/mp. Iar furtunile vor continua și pe parcursul zilei de duminică.
