Câteva secunde de neatenție s-ar fi putut transforma într-un accident tragic. Un copil de 11 ani și-a călcat mama cu mașina, după ce femeia a coborât de la volan și a oprit mașina.

Copilul a trecut de pe bancheta din spate la volan

Incidentul s-a produs în localitatea Șelimbăr, în județul Sibiu. Femeia de 48 de ani a parcat, a coborât din mașină și a lăsat cheile în contact. Însă copilul a rămas în interior. Astfel, câteva secunde, minorul a rămas nesupravegheat, au transmis polițiștii IPJ Sibiu.

Atunci, copilul care se afla pe bancheta din spate, s-a urcat la volan și a pornit mașina care se afla în viteză. Apoi, a lovit femeia care a încercat să se împotrivească și a fost prinsă între zidul clădirii și mașină, conform observatornews.

Cum trebuie să procedezi într-o astfel de situație

Un expert în conducere defensivă spune că cei care se află într-o astfel de situație nu trebuie să încerce să se opună mașinii.

„Dacă se întâmplă să îţi vezi, totuşi, copilul la volan în niciun caz nu te opune forţei maşinii. Nu te urca nici pe capotă, nu încerca să opreşti maşina cu propria forţă, pentru că nu o să reuşeşti asta niciodată. Cel mai indicat este, dacă ajungi în această situaţie extremă, să vorbeşti cu copilul şi să îi dai indicaţia în funcţie de momentul respectiv”, spune Alex Filip, expert conducere defensivă, pentru observatornews.

Femeia a suferit un traumatism de bazin și a ajuns la spital.

Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul. Apoi, vor aplica măsurile legale.

Părinții nu trebuie să lase cheile la îndemâna copiilor și nici să îi lase singuri în mașină cu motorul pornit.