Caz șocant în județul Vâlcea. O primărie a tăiat un brad plantat pe un mormânt din cimitir, iar apoi l-a împodobit în centrul orașului. Familia care a plantat bradul a reclamat furtul acestuia.
BRAD FURAT DE PE MORMÂNT – ÎMPODOBIT ÎN CENTRU
Întâmplarea a avut loc în orașul Drăgășani, județul Vâlcea. Bradul în cauză fusese plantat în urmă cu 25 de ani de către familia Dumitrașcu pe mormântul unui membru al familiei, scriu jurnaliștii G4Media.
Tot familia Dumitrașcu a reclamat și tăierea arborelui. Bradul avea o înălțime de opt metri.
După constatarea lipsei copacului, Mihai Dumitrașcu, fiul defunctului în cinstea căruia fusese plantat, a început cercetările. Astfel a ieșit la iveală faptul că administrația cimitirului a decis tăierea bradului, motivând că ar fi existat o sesizare conform căreia bradul reprezenta un pericol.
Ulterior, doi angajați ai Primăriei au dus bradul în centrul orașului pentru a fi împodobit.
FAMILIA DUMITRAȘCU A CERUT PRIMARULUI SĂ RECUNOASCĂ PUBLIC CE S-A ÎNTÂMPLAT
Primarul localității, Costinel Stoica, s-a declarat șocat de cele întâmplate, cu atât mai mult cu cât, pentru a-și ascunde faptele, doi dintre subordonații săi l-au mințit.
„Am rămas șocat, pentru că un eveniment de genul acesta strică toată munca ta de un an. Ești băgat într-o mizerie de oamenii care ar trebui să fie corecți”, a spus primarul.
Primarul localității susține că a aflat de cele întâmplate doar când a fost sunat de un jurnalist local.
Înainte însă de a-și recunoaște greșeala, Costinel Stoica le-a dat, în primă fază, crezare subordonaților săi. Ei au spus inițial că bradul din centru provine dintr-un alt loc, respectiv din curtea Administrației Domeniului Privat.
Ulterior, mai multe cercetări ale familiei au dovedit însă că bradul din centru este chiar cel din cimitir. Pus față în față cu toate dovezile, primarul și-a cerut scuze personal de la familia păgubită.
