Un avocat din București, dar are lucra și în Brașov, a fost trimis în judecată de procurorii DNA Brașov. Este acuzat de abuz în serviciu în formă continuată.
Acesta ar fi profitat de o procedură de executare silită pentru a obține un teren la un preț mult sub valoarea reală.
Totul ar fi început după ce o persoană a fost obligată printr-o hotărâre judecătorească să plătească o pensie de întreținere majorată. Neachitarea sumei de 26.000 de lei a dus la pornirea executării silite. Un teren care îi aparținea trebuie scos la vânzare pentru ca datoria să fie plătită.
Potrivit anchetatorilor, între 30 iulie 2020 și 9 februarie 2021, avocatul ar fi încercat să pună mâna pe terenul din Brașov scos la vânzare în cadrul executării silite. Pentru a se asigura că proprietarul nu află, avocatul ar fi convins un angajat al Poștei Române să lase toate actele oficiale (citații, notificări și documente de executare) în cutia lui poștală, nu în cea a proprietarului.
Astfel, persoana vătămată nu ar fi știut nicio clipă că se desfășoară o executare silită. Era împiedicată să participe la procedură sau să o conteste.
În final, terenul ar fi fost cumpărat de avocat pentru 17.000 de lei. Adică aproximativ 30% din valoarea de piață stabilită. Prejudiciul calculat de procurori pentru partea vătămată a fost estimat la circa 8.400 de euro.
Dosarul a fost înaintat Curții de Apel Brașov. Aceasta va decide dacă avocatul va răspunde pentru faptele de care este acuzat.
