Primarul Brașovului, George Scripcaru, dorește să permită în continuare traficul auto pe Tâmpa. El spune că acesta se va desfășura în situații bine definite. De asemenea, vrea să permită traficul pe pietonala de sub Tâmpa pentru proprietarii din zonă și pentru mașinile care deservesc Restaurantul Panoramic, conform Radio România.

Mașinile vor circula în continuare pe Tâmpa

George Scripcaru a declarat într-un interviu la Radio România Brașov că va permite traficului auto să circule pe Tâmpa, în ciuda închiderii drumului de către Garda Forestieră.

Edilul a spus că circulația va fi permisă în situații excepționale. Acestea vor fi definite de către Regia Publică Locală a Pădurilor Kronstadt. Instituția va avea și rolul de monitorizare a traficului din rezervație.

Scripcaru argumentează că drumul nu poate fi restricționat complet deoarece în zonă se află și alte obiective, precum Societatea Națională de Radiocomunicații. De asemenea, el a adăugat că șantierul restaurantului nu a fost închis complet, iar resturi de construcție trebuie încă aduse jos.

„Cel care a construit acolo a primit o autorizație de construcție de la Primăria Municipiului Brașov prin 2022, nu a făcut-o de capul lui și nu a făcut un lucru ilegal. De acolo mai sunt încă de evacuat lucruri care au rămas în urma șantierului. Am dat dispoziție să se evacueze tot de pe Tâmpa. E un container de mari dimensiuni care a fost folosit la organizarea de șantier și trebuie să fie evacuat. Regia Locală a Pădurilor Kronstadt a primit dispoziție să monitorizeze și să gestioneze situația zi de zi și ce urcă acolo trebuie să aibă aprobare de la Regia de Păduri și de la Primăria Municipiului Brașov. Și am identificat care sunt deținătorii de rețele, de asta am spus – SNR, STS, Televiziunea Română – acel obiectiv de acolo care funcționează, în așa fel încât accesul în zona respectivă va fi doar în situații de excepție. Situația de excepție este determinată și definită de Regia de Păduri Kronstadt, care va stabili că acolo este necesară posibilitatea de acces pentru un lucru foarte bine definit”, a explicat primarul municipiului Brașov, George Scripcaru, citat de Radio România.

Inspectorul-șef al Gărzii Forestiere spune că doar mașinile de intervenție pot urca în rezervație

Vă reamintesc că George Gârbacea, șeful Gărzii Forestiere Naționale, a precizat că drumul poate fi folosit doar de către echipajele de urgență. Mai mult, el a precizat că principalul motiv pentru care traseul a fost închis circulației auto este faptul că acesta nu este încadrat ca drum forestier.

„Este traseu turistic unde nu au voie mașini. Și chiar dacă ar fi drum forestier, accesul auto ar fi putut fi posibil doar cu acordul administratorului. Noi am observat că pe acel traseu circulă mașini, am discutat cu administratorul, adică cu RPLP Kronstadt, și am decis să închidem accesul. Este vorba de acces în fondul forestier. Doar instituțiile cu rol de urgență pot avea acces. Mă refer la ISU, ambulanță, jandarmerie, Salvamont, să poată interveni.”

Reprezentantul Gărzii Forestiere a adăugat că singurul mod prin care circulația poate fi reluată legal pe acel traseu este scoaterea sa din fondul forestier și schimbarea încadrării în drum forestier.

Inspectorul-șef al Gărzii Forestiere a decis închiderea drumului pe 24 aprilie. Decizia a venit la o zi după ce 250 de brașoveni s-au urcat pe Tâmpa pentru a spune nu traficului auto.

Trafic sub Tâmpa

În cadrul interviului de la radio, George Scripcaru a spus că dorește să reglementeze și traficul auto sub Tâmpa. Conform acestuia, la Olimpia, lângă intersecția cu Strada Castelului, va apărea o barieră. Acces auto dincolo de aceasta vor avea proprietarii din zonă, precum și mașinile care deservesc restaurantul. Practic, brașovenii și turiștii care vin să se relaxeze în zonă vor trebui să se ferească de mașini în loc să se plimbe liniștiți.

„Vom schimba accesul de aici, de la Star, ca să nu interacționez cu ce avem noi activități pe zona de jos, sport și mișcare; vom monta o barieră pentru accesul dinspre strada Castelului, de la Olimpia, pentru a avea acces proprietarii care sunt aici, sub Tâmpa. Sunt câțiva proprietari care au locuință acolo. Și, de asemenea, și pentru restaurantul de sub Tâmpa, care activează și funcționează acolo, la fel, nu mai permitem accesul decât într-un mod foarte restricționat și proprietarii pot să facă și câțiva pași pe jos, dacă e nevoie. Pentru că și restaurantul trebuie aprovizionat, vom crea un grafic foarte strict de aprovizionare, într-un anumit interval de timp, în anumite zile. Încercăm să gestionăm această situație și în spate, și aici jos, în așa fel încât să rezolvăm problema”, a spus primarul municipiului Brașov.