Spitalul Județean din Brașov va fi dotat cu echipamente de ultimă generație pentru evaluarea și diagnosticarea pacienților care suferă de boli oncologice. Proiectul a fost finanțat din fonduri nerambursabile, iar valoarea totală depășește 6,8 milioane de lei. 

SPITALUL JUDEȚEAN, DOTAT CU ECHIPAMENTE DE ULTIMĂ GENERAȚIE

Astăzi, în cadrul unei conferințe, președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian-Ioan Veștea, alături de prefectul Mihai Cătălin Văsii și reprezentanții ADR Centru, dar și ai Spitalului Clinic Județean de Urgență Brașov, au prezentat bilanțul unui proiect finanțat din fonduri nerambursabile, prin intermediul căruia unitatea medicală va fi dotată cu echipamente de ultimă generație.

Aceste echipamente sunt destinate diagnosticării, tratării și evaluării pacienților care suferă de cancer.

Este un bilanț al unui proiect care a fost implementat prin fonduri europene. Vorbim despre un proiect de 6,8 milioane de lei, care se referă în special la partea de laborator, de anatomie patologică, pentru evaluarea pacienților din punct de vedere oncologic. Înțeleg că sunt echipamente de ultimă generație, care pot pune un diagnostic cât se poate de clar și, în același timp, pot veni în sprijinul tuturor celor investigați”, a declarat președintele Consiliului Județean Brașov.

Acesta a adăugat că toate echipamentele au fost deja achiziționate și se află în custodia Spitalului Județean.

Valoarea totală a proiectului este de 6.823.450,44 lei, dintre care finanțarea Uniunii Europene este de 5.799.942,87 lei.

Restul finananțării a venit de la Consiliul Județean.

Perioada de implementare a proiectului a fost 11.12.2024 – 10.03.2026.

CE ECHIPAMENTE AU FOST ACHIZIȚIONATE

  • Sistem informatic de management al laboratorului, cu scanner de patologie digitală
  • Sistem automat de arhivare digitală pentru lame și blocuri
  • Masă de orientare complet echipată
  • Sistem automat de imprimare a codurilor de bare pe casete și lame
  • Sistem automat de imunohistochimie
  • Sistem automat de colorare și montare a lamelor
  • Procesor automat de țesut cu tehnologie rotațională
  • Stație completă de includere în parafină
  • Microscop cu cameră foto cu fluorescență pentru imagini FISH
  • Microscop pentru captarea, arhivarea și prelucrarea imaginilor
  • Microtom automat
  • Aparat vacuum

Principalele beneficii ce vor fi resimțite de pacienți în urma utilizării acestor echipamente de către personalul medical din cadrul Laboratorului de Anatomie Patologică sunt:

reducerea timpului în ceea ce privește diagnosticul cancerului, la un număr estimat de 15 zile lucrătoare;

– reducerea expunerii la noxe și scăderea riscului de epuizare fizică și psihică a resursei umane;

– protejarea mediului înconjurător prin prisma consumului de reactivi și energie.

SECȚIA DE ONCOLOGIE DE LA MÂRZESCU VA FI RENOVATĂ CU FONDURI DE LA MINISTERUL DEZVOLTĂRII

Președintele Consiliului Județean Brașov a declarat că pavilionul de la Spitalul Mârzescu va fi renovat prin fonduri de la Ministerul Dezvoltării.

 Am avut o documentație a cărei indicatori tehnico-economici i-am aprobat în Ședința de Consiliul Județean. Este vorba de o valoare de 60 de milioane. Am încercat să identificăm soluții pentru finanțarea unui astfel de proiect. Valoarea era destul de mare dar am găsit pe proiectele cu risc seismic.  Și în felul acesta așteptăm după ce am depus toate documentele, după ce am făcut toate planificările necesare, am reușit să intrăm pe ordinul de ministru din această lună”.

Adrian Veștea a spus că fondurile vor veni de la Ministerul Dezvoltării.

Luna trecută, Fundația Metropolis a anunțat că se retrage din modernizarea secției de Oncologie de la Mârzescu. Deși a strâns peste jumătate de milion de euro. Asta după ce CJ a votat un proiectul de  modernizare mai amplă a Corpului B.

Brașovenii au fost dezamăgiți și cred că lucrările CJ nu vor fi făcute. Aceștia și-au arătat revolta în cadrul întâlnirii cu fondatorul Metropolis, Codin Maticiuc.

Și medicul șef al secției de Oncologie și-a dat demisia.