Instituțiile în care românii au cea mai mare încredere sunt Biserica și Armata, arată datele unui nou sondaj INSCOP, citate de HotNews.
Sondajul prezintă nivelul de încredere al românilor și în funcție de preferințele de vot.

BISERICA ȘI ARMATA, INSTITUȚIILE ÎN CARE ROMÂNII SE ÎNCRED CEL MAI TARE

Potrivit sondajului, românii au cea mai mare încredere în Biserică. 63,9% dintre respondenți au plasat-o pe primul loc. La mică distanță se află Armata Română, cu o cotă de încredere de 61,8%. Pe locul al treilea în topul încrederii românilor se află Poliția (50%).

La coada clasamentului se află Guvernul (18,4%) și Parlamentul (11,9%).
Încrederea în președintele Nicușor Dan a scăzut de la 34,8%, la 27,9%.

Între variante s-a aflat și Justiția, care a fost aleasă de un procent de 25,4% dintre români.
Încrederea în Biserică a crescut de la 57,7% în iulie 2025.

ÎN CINE AU ÎNCREDERE ROMÂNII ÎN FUNCȚIE DE ALEGERILE DE LA URNE

72% dintre votanții USR spun că au încredere multă sau foarte multă în președintele Nicușor Dan, în timp ce la PNL procentul este de 64%. La cealaltă extremă, doar 18% dintre votanții PSD spun că au încredere în șeful statului, iar în rândul votanților AUR procentul este de doar 13%.

Un paradox este faptul că mai mulți votanți USR au încredere în premierul Ilie Bolojan, președintele PNL, decât simpatizanții propriului său partid.
Astfel, 50% dintre votanții USR au încredere în Ilie Bolojan, în timp ce doar 39% dintre votanții PNL se declară încrezători în premier.

Cea mai mare încredere în Justiție o au votanții PSD (35%) și AUR (30%).
În Biserică au cea mai mare încredere votanții AUR (75%) și PSD (79%), iar la polul opus se află votanții USR (28%).