Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a fost audiat marți la Direcția Națională Anticorupție, într-un dosar în care este suspect de complicitate la uzurparea funcției.
Procurorii susțin că acesta ar fi facilitat suplimentarea a 20 de locuri bugetate la Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport București.
Generalul Gheorghiță Vlad s-a prezentat la sediul DNA însoțit de avocat și a fost audiat timp de peste trei ore. La ieșire, nu a făcut declarații jurnaliștilor, scrie HotNews.ro.
Ce îi reproșează procurorii
Potrivit DNA, în iulie 2025, șeful Armatei ar fi înlesnit emiterea și semnarea de către generalul-locotenent Iulian Berdilă a unei solicitări către Ministerul Educației pentru suplimentarea cu 20 de locuri finanțate de la buget la UNEFS București.
Anchetatorii susțin că solicitarea nu intra în atribuțiile celor implicați, competența aparținând Direcției Generale Management Resurse Umane din cadrul MApN.
Ca urmare a acestui demers, 20 de candidați admiși inițial pe locuri cu taxă ar fi fost transferați pe locuri bugetate. DNA consideră că astfel a fost creat un avantaj necuvenit pentru aceștia. De asemenea, au fost afectate interesele Ministerului Apărării Naționale.
Trei candidați urmau să fie încadrați ca ofițeri
Potrivit procurorilor, dintre cei 20 de beneficiari ai suplimentării locurilor, trei urmau să fie încadrați ca ofițeri în cadrul Armatei Române după finalizarea studiilor.
Ministerul Apărării a confirmat doar că DNA desfășoară activități de verificare. Totodată, a transmis că instituția cooperează cu autoritățile, fără a face alte comentarii, conform HotNews.ro.
Cine este Gheorghiță Vlad
Generalul Gheorghiță Vlad conduce Statul Major al Apărării din noiembrie 2023. Anterior a ocupat funcția de locțiitor al șefului Statului Major al Apărării.
În ultimii ani, acesta a avut numeroase intervenții publice pe teme de securitate și apărare, în contextul războiului din Ucraina. Dar și al măsurilor de consolidare a capacității de apărare a României.
