Populația României continuă să scadă. În luna martie au fost înregistrate aproape de două ori mai multe decese decât nașteri, conform datelor Institutului Național de Statistică, citate de HotNews. Lunar, România pierde echivalentul populației unui oraș mic.

De două ori mai multe decese decât nașteri în România

În luna martie 2026 au fost înregistrate doar 10.682 de nașteri, conform datelor INS. În același timp, numărul deceselor a fost aproape dublu. În total, 20.766 de persoane au decedat.

Astfel, România pierde prin dinamică demografică naturală, fără a lua în calcul migrația, echivalentul populației unui orășel mic precum Rovinari, scrie HotNews.

Numărul bărbaților și al femeilor care au decedat în martie 2026 este aproape egal. Au fost înregistrate 10.704 decese în rândul bărbaților și 10.062 în rândul femeilor.

Peste 70% dintre toate decesele au fost înregistrate în rândul persoanelor de peste 70 de ani. De asemenea, peste 42,5% dintre persoanele decedate aveau peste 80 de ani.

Aceste date reflectă atât îmbătrânirea populației, cât și speranța de viață mai scăzută comparativ cu alte state ale Uniunii Europene.

Mai mulți copii născuți în martie 2026 decât în 2025

Există totuși și vești bune. În luna martie a acestui an s-au născut cu 262 mai mulți copii decât în martie 2025.

De asemenea, numărul deceselor a scăzut cu 804 față de aceeași perioadă a anului trecut.

Cele mai multe nașteri din luna martie s-au înregistrat în București (1.056), Iași (522), Cluj (492), Suceava (479) și Timiș (408), adică în unele dintre cele mai dezvoltate județe din punct de vedere economic.

La polul opus s-au aflat județele Teleorman (95 de nașteri), Mehedinți (101) și Caraș-Severin (101).