Rețeaua de apă și canalizare din orașul Victoria va fi reabilitată și extinsă printr-o finanțare de la Administrația Fondului pentru Mediu, a anunțat primarul Camelia Gligor.
Rețeaua de canalizare din Victoria, reabilitată prin fonduri AFM
Orașul Victoria are în total aproximativ 22 de kilometri de rețea de canalizare. Dintre aceștia, jumătate, adică 11 kilometri, vor fi reabilitați prin fonduri de la AFM.
Valoarea totală a finanțării obținute de orașul Victoria este de 20 de milioane de lei.
În paralel, administrația locală lucrează la finalizarea noii stații de epurare. Investiția se va ridica la aproximativ 3 milioane de euro. Fără această investiție, dezvoltarea rețelei de canalizare nu ar fi fost posibilă.
„Ne pregătim deja pentru următoarele sesiuni de finanțare, astfel încât să depunem și proiectul pentru diferența de aproximativ 11 kilometri rămași, cu obiectivul clar ca întregul oraș să beneficieze de o infrastructură modernă și conformă cu standardele actuale”, a declarat primarul orașului.
