Primăriile comunelor Sânpetru și Tărlungeni au semnat două contracte pentru digitalizarea administrațiilor publice locale din cele două localități. Cele două proiecte vor fi implementate cu fonduri europene nerambursabile.

Proiecte pentru digitalizarea a două primării din Zona Metropolitană Brașov

Primăriile din comunele Sânpetru și Tărlungeni fac un pas important spre digitalizarea administrației locale. Cele două au semnat cu ADR Centru contracte de finanțare prin programul „Regiunea Centru” 2021–2027, Prioritatea 2 – „O Regiune Digitală”.

Proiectul care va fi implementat în Sânpetru prevede implementarea unei platforme digitale integrate. Platforma va permite gestionarea modernă a serviciilor de urbanism, cadastru, infrastructură și utilități, precum și îmbunătățirea interacțiunii cu cetățenii și mediul de afaceri prin servicii publice accesibile online. Valoarea totală a proiectului este de 1.713.497,84 lei, din care 1.436.931,66 lei reprezintă finanțare nerambursabilă europeană.

Proiectul implementat în comuna Tărlungeni prevede dezvoltarea unei platforme integrate de guvernanță digitală locală. Aceasta va avea funcționalități avansate precum portal de servicii digitale pentru cetățeni și mediul de afaceri, management electronic al documentelor și al proceselor administrative, soluții de tip open data și business intelligence, instrumente de e-learning pentru funcționari publici, precum și componente de securitate cibernetică și interoperabilitate. Valoarea totală a proiectului este de 2.581.993,50 lei, din care 2.113.953,19 lei finanțare nerambursabilă.

Cele două proiecte vor fi implementate în aceeași perioadă, mai 2026 – mai 2028, contribuind astfel, într-un orizont comun de doi ani, la digitalizarea accelerată a administrației publice locale din județul Brașov.

Aceste proiecte vin în continuarea demersurilor deja inițiate în comunele Prejmer și Ucea. Cele două primării au semnat anterior contracte de finanțare pentru digitalizarea administrației locale.

Prin aceste investiții, administrațiile locale vor putea reduce semnificativ timpul de procesare a cererilor, vor crește gradul de digitalizare a serviciilor publice, vor îmbunătăți transparența decizională și vor facilita accesul cetățenilor și al companiilor la servicii moderne, rapide și eficiente”, transmit reprezentanții ADR Centru.