Grădinița cu program prelungit nr. 7, care își desfășoară activitatea în fostul cămin al Colegiului Național „Andrei Bârseanu”, nu are autorizație pentru securitate la incendiu. Acesta este răspunsul ferm al ISU Brașov.
În această grădiniță, siguranța copiilor în caz de incendiu este pusă sub semnul întrebării.
Grădinița 7 nici nu a depus actele pentru obținerea autorizației ISU
ISU Brașov ne-a explicat că, până acum, instituția nu are nicio solicitare pentru emiterea autorizației de securitate la incendiu. Asta înseamnă că grădinița 7 funcționează fără autorizația de la ISU.
„Autorizația pentru securitate la incendiu, fiind necesară pe întreaga clădire sau se poate obține separat pentru spațiul grădiniței cu program prelungit nr. 7. Doar că, până acum, în evidențele instituției noastre nu avem nicio solicitare pe această speță.
Nu avem în evidență nicio solicitare, mențiunea este făcută în documentul de control, noi cunoaștem situația, i-a fost adusă la cunoștință și conducerii liceului”, ne-a transmis locotenent-colonel Anton George, șeful Inspecției de Prevenire ISU Brașov.
Pompierii au făcut un control în spațiul în care grădinița a fost mutată și au constatat că instituția școlară a fost relocată.
„În data de 15 septembrie a fost desfășurat un control tehnic de specialitate la corpul C al Colegiului Andrei Bârseanu și atunci a fost constatat că acolo, unde a fost cămin, s-a mutat grădinița cu program prelungit nr. 7”, a mai declarat locotenent-colonel Anton George.
Acesta a adăugat că autorizația de incendiu este obligatorie în momentul în care grădinița este deschisă. Autorizația trebuia să existe încă din data de 1 septembrie 2025, de când grădinița a fost mutată.
Directoarea grădiniței nu a spus nimic despre autorizația ISU
În schimb, directoarea grădiniței, Boicu Mariana, a informat într-un comunicat de presă, în urmă cu două zile, că au depus acte pentru ca spațiul să fie în regulă. Dar documentele au fost depuse pentru obținerea „Asistenței de Specialitate și apoi a Autorizației Sanitare”. Despre autorizația ISU pentru fostul cămin, grădinița nu a spus nimic. Nici că a depus actele, nici că are deja autorizație.
Însă, a menționat că liceul are autorizație de securitate la incendiu.
„A fost obținut Certificat Constatator de la Inspectoratul Teritorial de Muncă pentru activitățile CAEN care se desfășoară în unitate, a informat Inspectoratul Școlar Județean Brașov cu privire la demersurile realizate, au fost depuse toate actele necesare pentru obținerea Asistenței de Specialitate și apoi a Autorizației Sanitare, a fost verificată de Inspectoratul Județean de Poliție cu privire la respectarea măsurilor privind riscul la Securitate fizică, s-a realizat protocol între Colegiul Naţional Economic „Andrei Bârseanu” și grădiniță având ca scop respectarea regulilor privind situațiile de urgență, siguranței și sănătății în muncă, colegiul deținând Autorizație de Securitate la Incendiu”, a informat Boicu Mariana în comunicat.
Iar Primăria Brașov transmite comunicatul Grădiniței că totul e în regulă
Și Primăria Brașov a transmis că „au fost realizate toate demersurile legale și administrative”. Nici în enumerația primăriei nu este menționată autorizația ISU.
„Au fost realizate toate demersurile legale și administrative: obținerea Certificatului Constatator ITM, informarea ISJ Brașov, depunerea documentelor pentru Autorizația Sanitară, verificări de securitate și semnarea protocolului privind siguranța și sănătatea în muncă”, a scris Primăria Brașov într-o postare pe Facebook.
Directoarea Colegiului nu are „nimic de comentat”, ISJ a dat undă verde mutării
Am contactat și conducerea CNEAB, iar directoarea Ionescu Iuliana ne-a spus că nu are „nimic de comentat”.
Pe de altă parte, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Brașov, Valentin Bucur, a transmis că decizia relocării a fost luată după discuțiile cu cele trei instituții responsabile.
„Relocarea unor formațiuni de studiu ale unei unități școlare se face în urma consultărilor dintre IȘJ, conducerea unității școlare și proprietarul clădirii, în cazul nostru Primăria Brașov, pentru motive bine întemeiate.
Având în vedere investiția ce urmează a fi derulată (mansardarea clădirii Grădiniței 7) după discuțiile purtate între reprezentanții celor trei entități amintite s-a luat decizia relocării temporare a grupelor acestei grădinițe până la finalizarea lucrărilor.
Această decizie a fost făcută publică de către primărie și unitatea școlară”, ne-a trasmis Valentin Bucur.
Reamintim că preșcolarii din grădinița nr. 7 stau înghesuiți. Însă, directoarea Boicu Mariana recunoaște acest lucru și spune că problema este regăsită în multe alte grădinițe din cartiere. Creșterea numărului de copii dintr-o clasă, prin Legea 141, a dus la aglomerarea sălilor.
