Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer solicită retragerea proiectului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), care introduce un mecanism prin care unitățile medicale private vor avea acces la programele naționale de sănătate doar în contextul în care unitățile de stat nu fac față numărului de pacienți.

Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer solicită retragerea proiectului CNAS

CNAS a pus în transparență un proiect care modifică modul în care furnizorii privați pot participa la programele naționale de sănătate finanțate din bani publici.

Proiectul prevede introducerea unui mecanism prin care autoritățile vor analiza dacă unitățile medicale publice pot asigura serviciile necesare pentru toți pacienții incluși într-un anumit program național de sănătate. Astfel, potrivit noilor reguli, accesul pacienților la tratament în sistemul privat va depinde de capacitatea spitalelor publice de a prelua și trata toate cazurile eligibile.

Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer solicită însă retragerea acestui proiect. Reprezentanții Federației argumentează că, prin acest proiect, CNAS intenționează să condiționeze accesul furnizorilor privați la programele naționale de sănătate de rezultatul unui calcul administrativ care pretinde că poate stabili dacă sistemul public are sau nu capacitatea de a trata pacienții.

Mai mult, proiectul nu se bazează pe un studiu de impact, iar din această cauză timpii de așteptare pentru pacienți s-ar putea prelungi.

„Pentru un pacient oncologic, diferența dintre tratamentul disponibil astăzi și tratamentul disponibil peste trei luni poate însemna progresia bolii, pierderea unei opțiuni terapeutice sau chiar pierderea șansei la viață. Pentru un pacient cu boală neurologică, poate însemna dizabilitate ireversibilă. Pentru un pacient cardiovascular, poate însemna infarct sau accident vascular cerebral. Cu toate acestea, timpul nu apare nicăieri în formula CNAS”, argumentează reprezentanții Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer.

Proiectul încalcă dreptul pacientului de a-și alege unitatea medicală

Mai mult, potrivit Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer, prin acest proiect este încălcat dreptul pacientului de a-și alege unitatea medicală în care vrea să se trateze.

Reprezentanții Federației argumentează că sistemul românesc funcționează în prezent prin contribuția simultană a furnizorilor publici și privați.

„Cu această măsură legislativă, CNAS încalcă dreptul pacientului de a-și alege furnizorul de servicii medicale și medicul curant și încalcă, de asemenea, principiul «banul urmărește pacientul».

Un sistem de sănătate performant nu este cel care demonstrează pe hârtie că are capacitate. Este cel care demonstrează, în fiecare zi, că pacienții primesc tratamentul de care au nevoie, atunci când au nevoie de el.

În cazul în care CNAS nu va retrage acest ordin, care încalcă în mod flagrant drepturile pacientului, ne rezervăm dreptul de a apela la instanțele interne și europene.”