După mai bine de 14 ani de așteptare, autostrada București–Ploiești va avea, în sfârșit, spații de servicii. Proiectarea și execuția primelor șase parcări vor începe săptămâna aceasta, anunță Horațiu Cosma, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.

Autostrada București–Ploiești va avea spații de servicii

Autostrada București–Ploiești a fost deschisă în anul 2012. Cu toate că spațiile de servicii trebuiau realizate odată cu șoseaua, acestea au rămas la stadiul de șantier, fiind închise până astăzi.

Acum, așteptarea șoferilor pare că se apropie de sfârșit. Săptămâna aceasta începe proiectarea și execuția spațiilor de servicii de pe Autostrada A3 București – Ploiești. CNAIR a încheiat un contract de concesiune cu OMV. Compania austriacă va amenaja, la standarde moderne, șase spații de servicii. Este vorba despre:

  • Moara Vlăsiei (stânga/dreapta);
  • Ștefăneștii de Jos (stânga/dreapta);
  • Gruiu (stânga/dreapta).

Printre facilitățile care vor fi amenajate de concesionar se numără:

  • toalete publice moderne, inclusiv dușuri;
  • stații de distribuție a carburanților;
  • spații comerciale și snack-bar;
  • stații de încărcare pentru vehicule electrice, atât ușoare, cât și grele.

În celelalte parcări vor fi finalizate lucrările abandonate de fostul constructor și vor fi amenajate spații moderne pentru opriri de scurtă durată:

  • locuri de parcare sigure;
  • toalete curate;
  • zone de relaxare și mese în aer liber.

În ultimele luni au avut loc mai multe discuții privind starea lucrărilor deja executate. Acestea au fost expertizate și au fost identificate o serie de deficiențe. Concesionarul va remedia aceste probleme în perioada următoare, astfel încât proiectul să respecte standardele de calitate necesare.

Durata contractuală pentru proiectarea și execuția tuturor facilităților este de 18 luni. Reprezentanții Ministerului Transporturilor își propun însă, împreună cu concesionarul, să reducă acest termen. Astfel, românii vor beneficia cât mai rapid de servicii moderne și civilizate pe Autostrada București – Ploiești, după mulți ani de așteptare.

„Pentru a doua tranșă de 6 parcări de pe Autostrada București – Ploiești, din zonele Palanca, Moara Domnească și Bărcănești, procedura de concesiune a fost anulată în anul 2024 și încă nu a fost relansată. Am solicitat CNAIR să reia această licitație în cel mai scurt timp, astfel încât întreaga autostradă să beneficieze de servicii moderne și facilități la standarde europene”, a scris pe pagina sa de Facebook Horațiu Cosma.