Programul Rabla 2026 intră în consultare publică în cadrul bugetului AFM 2026. Anunțul a fost făcut de ministrul Mediului, Diana Buzoianu. Programul va avea un buget de 300 de milioane de lei, potrivit Profit.ro.
Programul Rabla 2026 intră în linie dreaptă
Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR), a anunțat astăzi că bugetul Administrației Fondului pentru Mediu intră în consultare publică începând cu 9 mai. Bugetul pentru mult așteptatul Program Rabla este de 300 de milioane de lei.
Potrivit Dianei Buzoianu, anul acesta accentul va fi pus pe mașinile fabricate în Europa, conform indicațiilor Comisiei Europene. Principala intenție a ministrului era, conform surselor Profit.ro, să implementeze o listă de condiții similară cu cea anunțată la nivel european pentru „Fabricat în Europa”, adică vehicule produse în UE și în țări cu care Uniunea Europeană are acorduri, într-un procent ridicat (aproximativ 70%, potrivit Comisiei).
Astfel, voucherele acordate nu vor putea fi folosite pentru achiziția mașinilor chinezești.
Potrivit ministrei USR, bugetul poate fi adoptat în aproximativ 10 zile. Ulterior, va fi finalizat și prezentat public, astfel încât cetățenii să cunoască exact condițiile de înscriere, valoarea ecotichetelor și criteriile de eligibilitate.
Conform informațiilor Profit.ro, Programul Rabla va rămâne dedicat doar persoanelor fizice, la fel ca anul trecut.
Ce alte proiecte sunt incluse în bugetul AFM
Conform Dianei Buzoianu, în bugetul AFM sunt incluse următoarele proiecte:
„1,5 miliarde vor fi alocate pentru proiecte de apă și canalizare! În anul 2026 trebuie prioritizate proiecte care să aducă servicii publice esențiale de calitate pentru români. Ținta anului 2026 este ca proiectele de mediu să nu mai fie percepute și tratate separat de dezvoltarea locală.
400 milioane lei pentru programul național de stocare cu baterii. Pentru 2026, punem un accent mai mare pe soluțiile de stocare (baterii), nu doar pe producție. Răspundem astfel creșterii masive a numărului de prosumatori și presiunii puse pe rețeaua națională de distribuție.
700 milioane de lei sunt direcționate către programul de iluminat public. Finanțăm proiecte de modernizare a localităților. Beneficiile imediate sunt clare: creșterea siguranței în comunități și reducerea cheltuielilor cu acest serviciu public. Administrațiile locale rămân, ca urmare a implementării proiectului, cu mai multe resurse pentru alte investiții.
250 milioane lei sunt alocate programului național de împăduriri. În 2026 vizăm reconversia terenurilor neproductive, stabilizarea solurilor și reducerea riscului de deșertificare în anumite zone”, a scris ministrul Mediului pe Facebook.
