România a încheiat primele patru luni din 2026 cu un deficit bugetar de 23,95 miliarde de lei, echivalentul a 1,17% din PIB, potrivit datelor Ministerului Finanțelor.

Nivelul este de peste două ori mai mic decât cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut, pe fondul creșterii veniturilor fiscale și al limitării cheltuielilor curente.

Ajustare fiscală puternică

Deficitul bugetar a coborât de la 3,24% din PIB în primele patru luni din 2024 și 2,92% în 2025, la 1,17% în 2026. În valori nominale, deficitul s-a redus de la peste 56 miliarde lei anul trecut la 23,95 miliarde lei, scrie Libertatea.ro.

„Execuția la patru luni confirmă intrarea României pe o traiectorie clară de consolidare fiscală, una dintre cele mai consistente corecții bugetare din Uniunea Europeană în această perioadă”, a declarat ministrul interimar de Finanțe, Alexandru Nazare.

Oficialul a avertizat însă că ajustarea fiscală are loc într-un context economic dificil, cu cerere internă slabă și inflație ridicată.

Taxe mai mari și investiții susținute din fonduri europene

Veniturile totale ale statului au ajuns la 223,83 miliarde lei, în creștere cu 12% față de aceeași perioadă din 2025. Încasările din TVA au avansat cu 22,4%, iar veniturile fiscale totale cu 15,5%. Acestea sunt evoluții puse de Ministerul Finanțelor pe seama măsurilor fiscale adoptate anul trecut și a unei colectări mai bune.

În același timp, investițiile publice au rămas ridicate, depășind 31 miliarde lei în primele patru luni ale anului. Aproape trei sferturi din sumă reprezintă proiecte finanțate din fonduri europene și PNRR.

Cheltuielile totale ale statului au scăzut cu 3,2%, potrivit Libertatea.ro. Iar cheltuielile de personal au fost reduse după limitarea sporurilor și a cheltuielilor salariale.

Ministerul Finanțelor susține că principala provocare pentru perioada următoare va fi menținerea echilibrului între reducerea deficitului și continuarea investițiilor. Asta pentru că ne aflăm într-un context economic încă fragil.