Gerul din ultimele zile a dus la dublarea numărului persoanelor fără adăpost ajunse în centrul de noapte din Brașov.

Persoanele fără adăpost pot rămâne și pe timpul zilei

Dacă până să vină frigul la centrul de noapte de la Direcția de Asistență Socială Brașov (DASBV) ajungeau, în medie, 20 de persoane, acum sunt circa 36 de persoane în fiecare noapte.

Purtătorul de cuvânt al DASBV, Monica Chelban, ne-a spus că sunt persoane care rămân în adăpost și pe timpul zilei din cauza temperaturilor negative.

Capacitatea maximă a adăpostului este de 50 de persoane, dar niciodată nu a fost atinsă această limită.

Nu au ajuns persoane în hipotermie la DASBV

Deși temperaturile au scăzut chiar și sub -10 grade pe timpul nopții, la centru nu au sosit persoane afectate de frig. Spre deosebire de alți ani, nici la urgețe nu au ajuns oameni fără aăpost -a mai spus Monica Chelban.

Din fericire, la Brașov nu a existat niciun caz de deces în rândul persoanelor fără adăpost.

Cei care ajung în centru primesc un pat, băuturi calde, mâncare, articole de igienă, prosoape, pijamale, papuci de casă și haine.

Dacă persoanele rămân în adăpost și în timpul zilei, primesc servicii medicale primare, dar și consiliere psihologică sau socială.

Scopul angajaților este ca aceste persoane să se îndrepte spre alte centre rezidențiale. În acest caz, angajații DASBV se ocupă de documente și chiar de găsirea unui loc de muncă.

De asemenea, angajații le pot face dosar de pensie sau îi ajută să primească venitul minim de incluziune pe baza certificatului de handicap. De toate acestea se ocupă asistenții sociali de la DASBV.