Ministrul interimar Irineu Darău a anunțat că 14,7 milioane de lei din fonduri PNRR, destinate investițiilor în Cloudul Guvernamental, ar fi fost folosite pentru cheltuieli cu salariile în cadrul Autorității pentru Digitalizarea României (ADR).
În acest context, suma ar urma să fie acoperită din bugetul de stat, scrie Digi24.ro.
Explicațiile ministrului privind utilizarea fondurilor
Într-o postare publicată pe Facebook, Irineu Darău a transmis că banii europeni alocați proiectelor de digitalizare ar fi fost utilizați într-un mod care nu respectă destinația inițială a finanțării.
„Cum pierzi bani europeni din PNRR şi ajungi să pui factura pe umerii românilor? Faci ce a făcut fosta conducere a ADR sub Dragoş Vlad: iei bani europeni destinaţi investiţiilor tehnice în Cloudul Guvernamental şi îi foloseşti pentru salarii. Cheltuieli neeligibile. Reguli ignorate. Responsabilitate zero”, a scris ministrul.
Acesta susține că, în urma acestei situații, fondurile respective nu mai pot fi menținute în cadrul PNRR și trebuie acoperite din resurse bugetare naționale.
„Blocaje și haos administrativ” în gestionarea proiectelor
Ministrul interimar a mai afirmat că au existat întârzieri și dificultăți în implementarea proiectelor de infrastructură digitală. Inclusiv în ceea ce privește Cloudul Guvernamental.
„Au urmat întârzieri, blocaje şi haos administrativ”, a transmis Darău.
El a adăugat că nu ar fi existat un plan de continuitate pentru echipele tehnice implicate în administrarea sistemelor critice.
El a mai spus că specialiștii din domeniul digitalizării ar fi fost puși în situații dificile. Asta din cauza lipsei de coordonare și a instabilității administrative, potrivit Digi24.ro.
Plângere penală și anchete în desfășurare
Potrivit ministrului, există o hotărâre definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție care confirmă necesitatea returnării sumelor în discuție.
În paralel, actuala conducere a ADR a anunțat, pe 20 mai, depunerea unei plângeri penale la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Asta în legătură cu fosta conducere a instituției, în contextul unor nereguli semnalate într-o procedură de achiziție publică privind proiectul „Platforma Națională de Interoperabilitate”.
Fostul președinte al ADR, Dragoș Cristian Vlad, a condus instituția din 2022, conform Digi24.ro. El a fost eliberat din funcție la începutul lunii mai.
