Diana Buzoianu a declarat, într-o discuție cu HotNews, că Ministerul Mediului va verifica modul în care restaurantul Panoramic de pe Tâmpa a funcționat timp de șapte luni fără autorizație de mediu, într-o zonă protejată unde accesul auto este interzis.
Reacția vine după ce restaurantul deținut de George Copos a fost sancționat de Garda de Mediu Brașov pentru lipsa documentelor necesare funcționării într-o arie protejată.
Ministerul Mediului: accesul auto afectează habitatele naturale
Scandalul de pe Tâmpa s-a amplificat după ce George Copos a afirmat că ar putea închide atât restaurantul Panoramic, cât și telecabina. Asta dacă nu va primi acces auto pe drumul forestier închis recent de Garda Forestieră.
Diana Buzoianu susține însă că legislația privind circulația autovehiculelor în ariile protejate este clară și trebuie respectată indiferent de investiție sau de persoanele implicate.
„Avem obligații legale care trebuie respectate, care sunt controlate de autoritățile cu atribuții de control și am spus foarte clar de la bun început că nu este o discuție despre persoane, despre firma cuiva, ci este o discuție pur și simplu de legalitate”, a declarat aceasta, potrivit HotNews.ro.
Ea a explicat și de ce accesul auto este restricționat în zonele protejate.
„Legislația este foarte clară: pentru ariile protejate nu se poate face intervenția cu mașini, cu autovehicule. Motivul pentru care nu avem voie să circulăm cu mașina în arii protejate este că acelea sunt cele mai mari comori pe care România le are, din perspectivă de biodiversitate, din perspectivă de habitate”, a afirmat ministrul.
Potrivit acesteia, circulația constantă a mașinilor poate afecta ecosistemele și speciile protejate din zonă.
„Fragmentarea acestor arii protejate prin drumuri care sunt parcurse în fiecare zi de mașini va distruge în timp o parte din habitat, din speciile respective”, a adăugat Diana Buzoianu, conform HotNews.ro.
Restaurantul a cerut acces auto mai larg pe Tâmpa
Potrivit organizației civice „Scut pentru Spații Verzi”, documentele depuse pentru obținerea autorizației de mediu arată că solicitarea privind accesul auto nu viza doar aprovizionarea și transportul deșeurilor.
Conform unui răspuns transmis de Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate – Direcția Județeană de Mediu Brașov, instituția nu a fost de acord cu forma inițială a convenției propuse de societate. Aceasta a cerut restrângerea accesului.
„ANMAP (…) a revenit cu modificări, susținând un acces limitat, „doar pentru aprovizionare și gestionarea deșeurilor generate din activitate, în intervale orare restrânse, cu reguli clare de monitorizare și control al traficului auto”, au transmis reprezentanții asociației.
Organizațiile de mediu susțin că aprovizionarea și evacuarea deșeurilor pot fi realizate cu telecabina, fără trafic auto prin rezervația naturală.
Localul a funcționat luni de zile fără autorizație de mediu
Potrivit informațiilor transmise de Garda Națională de Mediu, restaurantul Panoramic funcționează din octombrie 2025. Însă documentația privind autorizarea accesului pe drumul forestier a fost depusă abia în 13 mai 2026.
Șeful Gărzii de Mediu Brașov, Mircea Paraschiv, a declarat că unitatea nu avea convenția necesară privind circulația autovehiculelor într-o zonă protejată. De asemenea, restaurantul a fost amendat.
„Neavând reglementată activitatea din punct de vedere al legislaţiei de mediu şi având în vedere că nu erau respectate condiţiile impuse de legislaţie pentru activitatea într-o arie protejată, unitatea a fost amendată şi au fost dispuse măsuri de remediere”, a precizat acesta.
Între timp, Garda Forestieră Națională a restricționat circulația auto pe traseul Valea Cetății – Restaurantul Panoramic. Astfel, permițând accesul doar echipajelor de intervenție.
Peste 6.000 de semnături pentru interzicerea mașinilor pe Tâmpa
Controversele legate de traficul auto prin aria protejată au generat reacții puternice în comunitatea locală.
Petiția „Fără mașini pe Tâmpa” a strâns peste 6.000 de semnături. Iar mai multe organizații civice au protestat împotriva accesului autovehiculelor în rezervația naturală.
În paralel, în spațiul online au apărut și acuzații privind modul în care sunt depozitate deșeurile provenite de la restaurant. Grupul civic „Scut pentru Spații Verzi” susține că pubelele nu ar fi îngrădite conform condițiilor asumate. Dar și că acestea ar putea atrage animale sălbatice, inclusiv urși, ceea ce s-a întâmplat deja.
