Primăria Municipiului Brașov a lansat licitația pentru reabilitarea și eficientizarea energetică a Colegiului Național „Andrei Șaguna”.

C.N. „ANDREI ȘAGUNA” VA FI REABILITAT ȘI EFICIENTIZAT ENERGETIC

Datorită unei finanțări obținute de municipalitate de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Colegiul Național „Andrei Șaguna” va intra, din acest an, într-un amplu proces de renovare și eficientizare energetică.

Municipalitatea a lansat licitația pentru proiectarea și execuția lucrărilor la cele două corpuri ale colegiului. Procedura de achiziție se desfășoară conform regulilor BERD, iar termenul de depunere a ofertelor este 20 aprilie.

Câștigătorul licitației va avea la dispoziție 4 luni pentru realizarea proiectului tehnic și 14 luni pentru finalizarea lucrărilor.

Proiectul vizează, în principal:

  • lucrări de restaurare și consolidare a imobilelor (inclusiv consolidarea pereților portanți pentru creșterea clasei de risc seismic);
  • lucrări de arhitectură și finisaje interioare;
  • lucrări de eficiență energetică (izolare termică a pereților, acoperișului și planșeelor, înlocuirea tâmplăriei);
  • construirea unei noi structuri metalice de legătură, izolată seismic;
  • reabilitarea acoperișului;
  • instalarea de pompe de căldură aer-apă și înlocuirea integrală a rețelelor de distribuție a agentului termic;
  • instalarea unui sistem BEMS (Sistem de Management Energetic al Clădirii);
  • refacerea completă a rețelelor de apă-canal și a grupurilor sanitare, precum și a instalațiilor electrice și de iluminat;
  • implementarea măsurilor cerute de ISU;
  • instalarea unor lifturi exterioare și realizarea unor măsuri pentru creșterea accesibilității în cele două imobile.

Obiectivul final al proiectului este modernizarea clădirilor (Corpul A și Corpul B) aparținând Colegiului Național „Andrei Șaguna”, astfel încât acestea să îndeplinească standardul de „clădiri aproape zero energie” (nZEB), conform legislației naționale în vigoare.

11 CLĂDIRI AFLATE ÎN PROPRIETATEA MUNICIPIULUI VOR FI EFICIENTIZATE

La sfârșitul anului trecut, municipalitatea a semnat un contract de finanțare rambursabilă cu BERD, în valoare de 29,94 milioane de euro, care include eficientizarea energetică a 11 clădiri aflate în proprietatea municipiului.

Printre acestea se numără corpurile A și B ale Colegiului Național „Andrei Șaguna”, clădirea de birouri, centrul de comunicații, garajul și clădirea departamentului medical (SMURD) de la sediul ISU de pe strada Mihai Viteazul, precum și centrul de instruire, clădirea cantinei, clădirea dormitoarelor, punctul termic și atelierul de pe strada Fundăturii nr. 2.

Conform acordului, BERD oferă sprijin și în organizarea procedurilor de licitație pentru elaborarea proiectelor tehnice și realizarea lucrărilor.

Odată cu semnarea acestui contract, care vizează eficientizarea energetică a acestor clădiri, Brașovul a devenit parte a programului „Orașe verzi”, program pe care BERD îl derulează în peste 60 de orașe din mai multe țări.